NLDFT-1-BN-L-C240-M40B
ITT CANNON
ConnCircular F 1 POSCrimp STCable Mount 1 Terminal 1 Port
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: NLDFT1BNLC240M40B
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    NLDFT-1-BN-L-C240-M40B
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • COO:
    PL
    1
  • Flammability:
    UL94-V0
  • Protection Against Electrical Shock:
    IP2X
  • Color:
    BROWN
  • Shell Style:
    Phase 1
  • Insulation Resistance:
    <5 M ohms @500Vdc
  • Cable Gland:
    M40B cable gland (Cable OD 22-32 mm)
  • Contact Retention:
    Nylon Pin
  • Mating Method:
    Bayonet
  • Minimum Flashover:
    9.5K Vdc or Ac peak
  • Locking Type:
    Secondary Locking pin fitted to Drain Connector
  • Operating Temperature Range:
    -30°/+125 °
  • Operating Voltage:
    1000Vac
  • Series:
    Line Drain (female contact)
  • Shell Material Finish:
    High Temperature Thermoplastic
  • Maximum Rated Voltage To Earth:
    2KVac / 3KVdc
  • Maximum Current Rating:
    660 A
  • Ingress Protection (Mated):
    IP67
  • Mating Cycles:
    500
  • Contact Type:
    240 mm crimp