MS3124E12-10SW
ITT CANNON
Conn MIL-C-26482 Circular SKT 10 POS Crimp ST Jam Nut 10 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MS3124E1210SW
  • Part No:
    MS3124E12-10SW
  • Safety Provisions:
    IP67 acc. to DIN 40 050 (0,2 bar pressure over 48 hrs)
  • Gender:
    Socket
  • Operating Temperature:
    -55°/+125°C (-67/257°F)
  • Operating Voltage:
    In case of voltages greater than 50V the connector must be used in accordance with DIN VDE part 410, IEC 60364-4-41.
  • Contact Rating Awg20:
    7,5 A
  • Shell Style:
    Jam Nut Receptacle
    Copper Alloy
  • Endbell Style:
    Grommet seal
  • Shell Size:
    12
  • Insulator Rotation:
    60 °
  • Vibration:
    200 m/s² at 10 to 2000 Hz
  • Contact Plating:
    Size 12 & 16: gold plated Size 20: Contact body: tin / Contact area: gold plated
  • Contact Arrangement:
    12-10
  • Number of Contacts:
    10 contacts size 20
  • Insulator Resistance:
    ≈5000 MOhm