MS3122E18-32PZ
ITT CANNON
Conn MIL-C-26482 Circular PIN 32 POS Crimp ST Box Mount 32 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MS3122E1832PZ
  • Part No:
    MS3122E18-32PZ
  • Operating Temperature:
    -55°/+125°C (-67/257°F)
  • Contact Rating Awg20:
    7,5 A
  • Vibration:
    200 m/s² at 10 to 2000 Hz
  • Water Tightness:
    Acc. To VG95319 Part 2, Test No. 5.9.2
  • Operating Voltage:
    In case of voltages greater than 50V the connector must be used in accordance with DIN VDE part 410, IEC 60364-4-41.
  • Shell Size:
    18
  • Number of Contacts:
    32 contacts size 20
  • Gender:
    Pin
  • Shell Style:
    Box mounting receptacle
  • Safety Provisions:
    IP67 acc. to DIN 40 050 (0,2 bar pressure over 48 hrs)
  • Mating Cycles:
    500 min
  • Contact Arrangement:
    18-32
  • General Info:
  • Contact Plating:
    Gold Plated
  • Insulator Rotation:
    265 °
  • Insulator Resistance:
    ≈5000 MOhm