MS3122E16-26SZ
ITT CANNON
Conn MIL-C-26482 Circular SKT 26 POS Crimp ST Box Mount 26 Terminal 1 Port
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MS3122E1626SZ
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    MS3122E16-26SZ
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
    1
  • Contact Arrangement:
    16-26
  • Gender:
    Socket
  • Mating Cycles:
    500 min
  • Test Voltage:
    1500 Vrms
  • Insulator And Grommet Material:
    Polychloroprene
  • Operating Voltage:
    In case of voltages greater than 50V the connector must be used in accordance with DIN VDE part 410, IEC 60364-4-41.
  • Insulator Rotation:
    338 °
  • Contact Rating Awg20:
    7,5 A
  • Contacts Installed:
    not assembled, packed separately
  • General Info:
  • Number of Contacts:
    26 contacts size 20
  • Vibration:
    200 m/s² at 10 to 2000 Hz
  • Shell Material:
    Aluminium alloy
  • Shell Style:
    Box mounting receptacle
  • Harnessing Info: Contact Cross-Section:
    See assembly instruction
  • Shell Size:
    16
  • Operating Temperature:
    -55°/+125°C (-67/257°F)
  • Shell Plating:
    Olive drab chromate over cadmium plating
  • Contact Plating:
    Size 12 & 16: gold plated Size 20: Contact body: tin / Contact area: gold plated
  • Water Tightness:
    Acc. To VG95319 Part 2, Test No. 5.9.2
  • Contact Material:
    Copper Alloy
  • Contact Type:
    Crimp Contacts
  • Disclaimer:
  • Insulator Resistance:
    ≈5000 MOhm
  • Harnessing Info: Insulator Diameter:
    See assembly instruction
  • Safety Provisions:
    IP67 acc. to DIN 40 050 (0,2 bar pressure over 48 hrs)