MS3116F14-19PW
ITT CANNON
Conn MIL-C-26482 Circular PIN 19 POS Solder ST Cable Mount 19 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MS3116F1419PW
  • Part No:
    MS3116F14-19PW
  • Contact Rating Awg20:
    7,5 A
    1500 Vrms
  • Insulator Rotation:
    30 °
  • Shell Size:
    14
  • Contact Plating:
    Gold Plated
  • Safety Provisions:
    IP67 acc. to DIN 40 050 (0,2 bar pressure over 48 hrs)
  • Operating Voltage:
    In case of voltages greater than 50V the connector must be used in accordance with DIN VDE part 410, IEC 60364-4-41.
  • Contact Arrangement:
    14-19
  • Number of Contacts:
    19 contacts size 20
  • Shell Plating:
    Olive drab chromate over cadmium plating
  • Harnessing Info: Insulator Diameter:
    See assembly instruction
  • Gender:
    Pin
  • Operating Temperature:
    -55°/+125°C (-67/257°F)
  • Disclaimer:
  • Shell Style:
    Straight Plug
  • Vibration:
    200 m/s² at 10 to 2000 Hz
  • Insulator Resistance:
    ≈5000 MOhm