MS3116F12-10SX
ITT CANNON
Conn MIL-C-26482 Circular SKT 10 POS Solder ST Cable Mount 10 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MS3116F1210SX
  • Part No:
    MS3116F12-10SX
    1
  • Contact Rating Awg20:
    7,5 A
  • Harnessing Info: Insulator Diameter:
    See assembly instruction
  • Water Tightness:
    Acc. To VG95319 Part 2, Test No. 5.9.2
  • Operating Temperature:
    -55°/+125°C (-67/257°F)
  • Contact Plating:
    Size 12 & 16: gold plated Size 20: Contact body: tin / Contact area: gold plated
  • Vibration:
    200 m/s² at 10 to 2000 Hz
  • Safety Provisions:
    IP67 acc. to DIN 40 050 (0,2 bar pressure over 48 hrs)
  • Harnessing Info: Contact Cross-Section:
    See assembly instruction
  • Contact Material:
    Copper Alloy
  • Test Voltage:
    1500 Vrms
  • Shell Plating:
    Olive drab chromate over cadmium plating
  • Mating Cycles:
    500 min
  • General Info:
  • Number of Contacts:
    10 contacts size 20
  • Shell Material:
    Aluminium alloy
  • Disclaimer:
  • Contact Type:
    Solder Cup
  • Shell Style:
    Straight Plug
  • Contact Arrangement:
    12-10
  • Insulator And Grommet Material:
    Polychloroprene
  • Endbell Style:
    Grommet seal with strain relief
  • Shell Size:
    12
  • Operating Voltage:
    In case of voltages greater than 50V the connector must be used in accordance with DIN VDE part 410, IEC 60364-4-41.
  • Gender:
    Socket
  • Insulator Rotation:
    155 °
  • Insulator Resistance:
    ≈5000 MOhm