MS3112E22-55SX
ITT CANNON
Conn MIL-C-26482 Circular SKT 55 POS Solder ST Box Mount 55 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MS3112E2255SX
  • Part No:
    MS3112E22-55SX
  • Vibration:
    200 m/s² at 10 to 2000 Hz
  • Contact Rating Awg20:
    7,5 A
  • Operating Temperature:
    -55°/+125°C (-67/257°F)
  • Contact Arrangement:
    22-55
  • Gender:
    Socket
  • Safety Provisions:
    IP67 acc. to DIN 40 050 (0,2 bar pressure over 48 hrs)
    See assembly instruction
  • Shell Style:
    Box mounting receptacle
  • Harnessing Info: Insulator Diameter:
    See assembly instruction
  • Insulator Rotation:
    142 °
  • Contact Plating:
    Size 12 & 16: gold plated Size 20: Contact body: tin / Contact area: gold plated
  • Shell Size:
    22
  • Number of Contacts:
    55 contacts size 20
    Solder Cup
  • Mating Cycles:
    500 min
  • Insulator Resistance:
    ≈5000 MOhm
  • Disclaimer:
  • Operating Voltage:
    In case of voltages greater than 50V the connector must be used in accordance with DIN VDE part 410, IEC 60364-4-41.