MS3110F18-32PW
ITT CANNON
Conn MIL-C-26482 Circular PIN 32 POS Solder ST Wall Mount 32 Terminal 1 Port
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MS3110F1832PW
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    MS3110F18-32PW
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
    1
  • Water Tightness:
    Acc. To VG95319 Part 2, Test No. 5.9.2
  • Shell Material:
    Aluminium alloy
  • Shell Plating:
    Olive drab chromate over cadmium plating
  • Contact Type:
    Solder Cup
  • Vibration:
    200 m/s² at 10 to 2000 Hz
  • Operating Temperature:
    -55°/+125°C (-67/257°F)
  • Insulator And Grommet Material:
    Polychloroprene
  • Contact Rating Awg20:
    7,5 A
  • General Info:
  • Shell Size:
    18
  • Number of Contacts:
    32 contacts size 20
  • Test Voltage:
    1500 Vrms
  • Insulator Resistance:
    ≈5000 MOhm
  • Contact Material:
    Copper Alloy
  • Contact Arrangement:
    18-32
  • Operating Voltage:
    In case of voltages greater than 50V the connector must be used in accordance with DIN VDE part 410, IEC 60364-4-41.
  • Harnessing Info: Contact Cross-Section:
    See assembly instruction
  • Contact Plating:
    Gold Plated
  • Endbell Style:
    Grommet seal with strain relief
  • Gender:
    Pin
  • Mating Cycles:
    500 min
  • Shell Style:
    Wall mounting receptacle
  • Disclaimer:
  • Insulator Rotation:
    85 °
  • Safety Provisions:
    IP67 acc. to DIN 40 050 (0,2 bar pressure over 48 hrs)