MS3108R24-28S
ITT CANNON
Conn MIL-C-5015 Circular SKT 24 POS Solder RA Cable Mount 24 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MS3108R2428S
  • Part No:
    MS3108R24-28S
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Contact Resistance (Size 15/15s/16/16s):
    6 mΩ
  • Sc_P_Code:
    CA
  • Coupling Torque:
    Closing: 14 Nm max / Opening: 0,8 Nm min
  • Wire Stripping (Size 15/15s/16/16s):
    6,2 mm
  • Endbell Style:
    Shortened light-weight endbell without cable clamp
  • Contact Plating:
    Hard silver
  • Shielding:
    No
  • Contacts Installed:
  • Shell Size:
    24
  • General Info:
  • Gender:
    Socket
  • Contact Rating At +20 °c (68 °f) (Size 15/15s/16/16s):
    22 A