MS3106R28-15P
ITT CANNON
Conn Circular PIN 35 POS Solder ST Cable Mount 35 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MS3106R2815P
  • Part No:
    MS3106R28-15P
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Gender:
    PL
  • Contact Rating At +20 °c (68 °f) (Size 15/15s/16/16s):
    22 A
  • Coupling Torque:
    Closing: 17 Nm max / Opening: 0,92 Nm min
  • Endbell Style:
    Shortened light-weight endbell without cable clamp
  • Gage:
    For infos on Gage please see catalog VG95234, part 1
  • Dimension:
    76.99 x 50.01 mm
  • Contact Type:
    Solder Cup
  • Mating Style:
    Threaded
  • Contact Resistance (Size 15/15s/16/16s):
    6 mΩ
  • Test Voltage:
    1600 Vrms
  • Sep# Force Per Contact (Size 15/15s/16/16s):
    1,0 N
  • Air And Creepage Paths (Min):
    1,1 mm
  • Insulator And Grommet Material:
    Neoprene
  • Maximum Voltage Rating:
    700,500 VDC|VAC
  • Shell Style:
    Plug, straight
  • Harnessing Info: Contact Cross-Section:
    See assembly instruction
  • Ambient Temperature:
    Standard insulator material -55°/+125°C (-67/257°F)
  • Contacts Installed:
    Yes
  • Shell Material:
    Aluminium alloy
  • Salt Spray Resistance:
    500 hours salt spray resistant
  • Body Orientation:
    Straight
  • Operating Voltage:
    In case of voltages greater than 50V the connector must be used in accordance with DIN VDE part 410, IEC 60364-4-41.
  • Sc_P_Code:
    CA
  • Packaging:
    N/A
  • Contact Gender:
    Pin
  • Contacts Classification:
    35Signal
  • Contact Arrangement:
    28-15
  • Shell Material/Plating:
    Aluminum Alloy/Chromate Over Cadmium
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C
  • Mounting:
    Cable Mount
  • Thread:
    Connector with threaded coupling
  • Maximum Current Rating:
    22 A
  • Insulator Resistance:
    Acc. To VG95319, part 2, test no. 5.12 and VG95210, part 32, test conditions B, standard insulator material > 1000 MΩ
  • Contact Material:
    Copper Alloy
  • General Info:
  • Contact Plating:
    Silver
  • Harnessing Info: Insulator Diameter:
    See assembly instruction
  • Wire Stripping (Size 15/15s/16/16s):
    6,2 mm