MS3106R20-15S
ITT CANNON
Conn Circular SKT 7 POS Solder ST Cable Mount 7 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MS3106R2015S
  • Part No:
    MS3106R20-15S
  • Alias/AKA:
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    Yes
  • Ambient Temperature:
    Standard insulator material -55°/+125°C (-67/257°F)
  • Number of Terminals:
    7
  • Contact Rating At +20 °c (68 °f) (Size 25/12):
    41 A
  • Insulator Resistance:
    Acc. To VG95319, part 2, test no. 5.12 and VG95210, part 32, test conditions B, standard insulator material > 1000 MΩ
  • Maximum Current Rating:
    41 A
  • Wire Stripping (Size 25/12):
    6,2 mm
  • Shell Size / Insert Arrangement:
    20-15
  • Shell Material:
    Aluminium alloy
  • Insulator And Grommet Material:
    Neoprene
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C
  • Sc_P_Code:
    CA
  • Thread:
    Connector with threaded coupling
  • Shell Material/Plating:
    Aluminum Alloy/Chromate Over Cadmium
  • Maximum Voltage Rating:
    700,500 VDC|VAC
  • Operating Voltage:
    In case of voltages greater than 50V the connector must be used in accordance with DIN VDE part 410, IEC 60364-4-41.
  • Contact Type:
    Solder Cup
  • Safety Provisions:
    IP65 acc. to DIN 40 050
  • Contacts Classification:
    7Signal
  • Packaging:
    N/A
  • Shell Size:
    20
  • Salt Spray Resistance:
    500 hours salt spray resistant
  • Ingress Protection:
    IP67
  • Mating Cycles:
    500 min
  • Contact Arrangement:
    20-15
  • General Info:
  • Body Orientation:
    Straight
  • Contact Material:
    Copper Alloy
  • Mating Style:
    Threaded
  • Shell Style:
    Plug, straight
  • Number of Contacts:
    7
  • Harnessing Info: Insulator Diameter:
    See assembly instruction
  • Contact Retention (Size 25/12):
    55 N
  • Air And Creepage Paths (Min):
    1,1 mm
  • Dimension:
    69.85 x 37.31 mm
  • Type:
    Circular
  • Contact Resistance (Size 25/12):
    3 mΩ
  • Endbell Style:
    Shortened light-weight endbell without cable clamp
  • Sep# Force Per Contact (Size 25/12):
    1,5 N
  • Harnessing Info: Contact Cross-Section:
    See assembly instruction
  • Shielding:
    No
  • Coupling Torque:
    Closing: 9 Nm max / Opening: 0,7 Nm min