MS3106F22-20S
ITT CANNON
Conn Circular PIN 37 POS Solder ST Box Mount 37 Terminal 1 Port
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MS3106F2220S
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    MS3106F22-20S
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
    1
  • Contact Resistance (Size 15/15s/16/16s):
    6 mΩ
  • Sc_P_Code:
    CA
  • Endbell Style:
    Endbell with cable clamp
  • Shell Plating:
    Olive drab chromate coating over cadmium plating
  • Contact Rating At +20 °c (68 °f) (Size 15/15s/16/16s):
    22 A
  • Sep# Force Per Contact (Size 15/15s/16/16s):
    1,0 N
  • Contact Retention (Size 15/15s/16/16s):
    35 N
  • Gender:
    Socket
  • Contacts Installed:
    Yes
  • Contact Plating:
    Hard silver
  • Harnessing Info: Insulator Diameter:
    See assembly instruction
  • Shell Size:
    22
  • Shell Style:
    Plug, straight
  • Test Voltage:
    1600 Vrms
  • Wire Stripping (Size 15/15s/16/16s):
    6,2 mm
  • Insulator Resistance:
    Acc. To VG95319, part 2, test no. 5.12 and VG95210, part 32, test conditions B, standard insulator material > 1000 MΩ
  • Thread:
    Connector with threaded coupling
  • Ambient Temperature:
    Standard insulator material -55°/+125°C (-67/257°F)
  • Contact Material:
    Copper Alloy
  • Shell Material:
    Aluminium alloy
  • Contact Arrangement:
    22-20
  • Contact Type:
    Solder Cup
  • Salt Spray Resistance:
    500 hours salt spray resistant
  • Safety Provisions:
    IP65 acc. to DIN 40 050
  • Air And Creepage Paths (Min):
    1,1 mm
  • Operating Voltage:
    In case of voltages greater than 50V the connector must be used in accordance with DIN VDE part 410, IEC 60364-4-41.