MS3106F22-18S
ITT CANNON
Conn MIL-C-5015 Circular SKT 8 POS Solder ST Cable Mount 8 Terminal 1 Port
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MS3106F2218S
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    MS3106F22-18S
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • General Info:
  • Shielding:
    No
  • Coupling Torque:
    Closing: 11 Nm max / Opening: 0,8 Nm min
  • Contact Resistance (Size 15/15s/16/16s):
    6 mΩ
  • Sc_P_Code:
    CA
  • Operating Voltage:
    In case of voltages greater than 50V the connector must be used in accordance with DIN VDE part 410, IEC 60364-4-41.
  • Thread:
    Connector with threaded coupling
  • Number of Contacts:
    8 contacts size 16
  • Shell Material:
    Aluminium alloy
  • Endbell Style:
    Endbell with cable clamp
  • Shell Plating:
    Olive drab chromate coating over cadmium plating
  • Air And Creepage Paths (Min):
    1,1 mm
  • Contact Type:
    Solder Cup
  • Contact Rating At +20 °c (68 °f) (Size 15/15s/16/16s):
    22 A
  • Shell Style:
    Plug, straight
  • Mating Cycles:
    500 min
  • Contact Retention (Size 15/15s/16/16s):
    35 N
  • Insulator And Grommet Material:
    Neoprene
  • Contact Arrangement:
    22-18
  • Harnessing Info: Contact Cross-Section:
    See assembly instruction
  • Test Voltage:
    1600 Vrms
  • Ambient Temperature:
    Standard insulator material -55°/+125°C (-67/257°F)