MS3106F22-18P
ITT CANNON
Conn MIL-C-5015 Circular PIN 8 POS Solder ST Cable Mount 8 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MS3106F2218P
  • Part No:
    MS3106F22-18P
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1600 Vrms
  • Contact Resistance (Size 15/15s/16/16s):
    6 mΩ
    500 hours salt spray resistant
  • Contact Plating:
    Hard silver
  • Wire Stripping (Size 15/15s/16/16s):
    6,2 mm
  • Shell Style:
    Plug, straight
    Yes
  • Sep# Force Per Contact (Size 15/15s/16/16s):
    1,0 N
  • Shell Size:
    22
  • Air And Creepage Paths (Min):
    1,1 mm
  • Gender:
    Pin
  • Operating Voltage:
    In case of voltages greater than 50V the connector must be used in accordance with DIN VDE part 410, IEC 60364-4-41.
  • Contact Rating At +20 °c (68 °f) (Size 15/15s/16/16s):
    22 A