- MS3100R22-19P
MS3100R22-19P
ITT CANNON
MS3100R2219P; MIL-DTL 5015 Series I; Circular
Description
Search Keywords: MS3100R2219P
Supplier:ITT CANNON
Part No:MS3100R22-19P
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694020
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Gender:Pin
Contact Resistance (Size 15/15s/16/16s):6 mΩ
Sc_P_Code:CA
Air And Creepage Paths (Min):1,1 mm
Endbell Style:Shortened light-weight endbell without cable clamp
Contact Rating At +20 °c (68 °f) (Size 15/15s/16/16s):22 A
Shell Plating:Olive drab chromate coating over cadmium plating
Contact Retention (Size 15/15s/16/16s):35 N
Contacts Installed:Yes
Shell Size:22
Number of Contacts:14 contacts size 16
Wire Stripping (Size 15/15s/16/16s):6,2 mm