MS3100F28-11P
ITT CANNON
Conn Circular PIN 5 POS Solder ST Box Mount 5 Terminal 1 Port
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MS3100F2811P
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    MS3100F28-11P
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
    1
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C
  • Ambient Temperature:
    Standard insulator material -55°/+125°C (-67/257°F)
  • Harnessing Info: Contact Cross-Section:
    See assembly instruction
  • Insulator And Grommet Material:
    Neoprene
  • Operating Voltage:
    In case of voltages greater than 50V the connector must be used in accordance with DIN VDE part 410, IEC 60364-4-41.
  • Number of Ports:
    1
  • Gender:
    RCP
  • Insulator Resistance:
    Acc. To VG95319, part 2, test no. 5.12 and VG95210, part 32, test conditions B, standard insulator material > 1000 MΩ
  • General Info:
  • Safety Provisions:
    IP65 acc. to DIN 40 050
  • Body Orientation:
    Straight
  • Salt Spray Resistance:
    500 hours salt spray resistant
  • Contact Rating At +20 °c (68 °f) (Size 25/12):
    41 A
  • Contact Resistance (Size 15/15s/16/16s):
    6 mΩ
  • Shell Material:
    Aluminium alloy
  • Shell Style:
    Wall mounting receptacle
  • Shell Size:
    28
  • Contact Arrangement:
    28-11
  • Harnessing Info: Insulator Diameter:
    See assembly instruction
  • Number of Contacts:
    5
  • Ingress Protection:
    IP67
  • Sc_P_Code:
    CA
  • Contact Plating:
    Silver
  • Packaging:
    N/A
  • Type:
    Circular
  • Endbell Style:
    Endbell with clamp and bushing
  • Number of Terminals:
    5
  • Contacts Classification:
    5Signal
  • Air And Creepage Paths (Min):
    1,1 mm
  • Contact Gender:
    Pin
  • Shielding:
    No
  • Sep# Force Per Contact (Size 15/15s/16/16s):
    1,0 N
  • Mating Cycles:
    500 min
  • Contact Rating At +20 °c (68 °f) (Size 15/15s/16/16s):
    22 A
  • Contacts Installed:
    Yes
  • Maximum Voltage Rating:
    700,500 VDC|VAC
  • Contact Type:
    Solder Cup
  • Dimension:
    40.73 x 34.93 x 34.93 mm
  • Strain Relief:
    No
  • Contact Resistance (Size 25/12):
    3 mΩ
  • Test Voltage:
    1600 Vrms
  • Shell Plating:
    Olive drab chromate coating over cadmium plating
  • Contact Retention (Size 25/12):
    55 N
  • Wire Stripping (Size 15/15s/16/16s):
    6,2 mm
  • Wire Stripping (Size 25/12):
    6,2 mm
  • Shell Material/Plating:
    Aluminum Alloy/Chromate Over Cadmium
  • Gage:
    For infos on Gage please see catalog VG95234, part 1
  • Mating Style:
    Threaded
  • Maximum Current Rating:
    41 A
  • Thread:
    Connector with threaded coupling
  • Contact Material:
    Copper Alloy
  • Coupling Torque:
    Closing: 17 Nm max / Opening: 0,92 Nm min