MDM-51SSM3-A174
ITT CANNON
Conn Micro D-Subminiature SKT 51 POS Solder Pot ST Panel Mount 51 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MDM51SSM3A174
  • Part No:
    MDM-51SSM3-A174
    Micro "D" Metal Shell
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Shell Finish:
    Electroless Nickel
  • Disclaimer:
  • Contact Type:
    Solder Pot
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude