MDM-51SSM2-A172
ITT CANNON
Conn Micro D-Subminiature SKT 51 POS Solder Pot ST Panel Mount 51 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MDM51SSM2A172
  • Part No:
    MDM-51SSM2-A172
    1
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Arrangement:
    51 Contact
  • Termination Type:
    Solder pot to accept #26AWG max. harness wire
  • Contact Type:
    Solder Pot
  • Hardware:
    Allen head jackscrew assembly, low profile
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Saltspray:
    48 hours
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Disclaimer:
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Current Rating:
    3 A max.