MDM-51SSL-A174
ITT CANNON
Conn Micro D-Subminiature SKT 51 POS Solder Pot ST Panel Mount 51 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MDM51SSLA174
  • Part No:
    MDM-51SSL-A174
    1
  • Contact Type:
    Solder Pot
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Hardware:
    Jackscrew (low profile)
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Saltspray:
    48 hours
  • Shell Finish:
    Electroless Nickel
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Arrangement:
    51 Contact
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Gender:
    Socket
  • Disclaimer:
  • Insulator Material:
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude