MDM-51SSK-A141
ITT CANNON
Conn Micro D-Subminiature SKT 51 POS Solder Pot ST Panel Mount 51 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MDM51SSKA141
  • Part No:
    MDM-51SSK-A141
    1
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Gender:
    Socket
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Termination Type:
    Solder pot to accept #26AWG max. harness wire
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Contact Type:
    Solder Pot
  • Disclaimer:
  • Hardware:
    Jackscrew (standard)
  • Shell Finish:
    Irridite/Alodine
  • Arrangement:
    51 Contact
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Saltspray:
    48 hours
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude