MDM-51SL39P
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 0.006m 25AWG 51 POS Micro D-Sub SKT Crimp
Description +
Search Keywords: MDM51SL39P
  • Part No:
    MDM-51SL39P
    1
  • Termination Type:
    0.25" Min, #25 AWG
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Saltspray:
    48 hours
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Gender:
    Socket
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Insulator Material:
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Coupling:
    Jackscrew Coupling
  • Hardware:
    Jackpost (standard)
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude