MDM-51SL2P-A174
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 0.025m 25AWG 51 POS Micro D-Sub SKT Crimp
Description +
Search Keywords: MDM51SL2PA174
  • Part No:
    MDM-51SL2P-A174
    1
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Gender:
    Socket
    Micro "D" Metal Shell
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Saltspray:
    48 hours
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Coupling:
    Jackscrew Coupling
  • Hardware:
    Jackpost (standard)
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Contact Type:
    Crimp
  • Shell Finish:
    Electroless Nickel
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Disclaimer:
  • Termination Type:
    1" Min, #25 AWG