MDM-51SL1B-A172
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 0.012m 25AWG 51 POS Micro D-Sub SKT Crimp
Description +
Search Keywords: MDM51SL1BA172
  • Part No:
    MDM-51SL1B-A172
  • Alias/AKA:
    1
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Disclaimer:
  • Saltspray:
    48 hours
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Contact Type:
    Crimp
  • Arrangement:
    51 Contact
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Insulator Material:
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Hardware:
    HARDWARE=B .092 dia mtg holes
  • Shell Finish:
    Gold over Nickel
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Termination Type:
    0.5" Min, #25 AWG
  • Gender:
    Socket
  • Coupling:
    Friction Coupling
  • Current Rating:
    3 A max.