MDM-51SH017B-A172
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 1.828m 26AWG 51 POS Micro D-Sub SKT Crimp
Description +
Search Keywords: MDM51SH017BA172
  • Part No:
    MDM-51SH017B-A172
    1
  • Shell Finish:
    Gold over Nickel
  • Insulator Material:
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Disclaimer:
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Arrangement:
    51 Contact
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Coupling:
    Friction Coupling
  • Saltspray:
    48 hours
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Gender:
    Socket
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Current Rating:
    3 A max.