MDM-51PH013B
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 1.219m 26AWG 51 POS Micro D-Sub PIN Crimp
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MDM51PH013B
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    MDM-51PH013B
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
    1
  • Coupling:
    Friction Coupling
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Insulator Material:
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Disclaimer:
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Current Rating:
    3 A max.