MDM-37SSM2-A174
ITT CANNON
Conn Micro D-Subminiature SKT 37 POS Solder Pot ST Panel Mount 37 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MDM37SSM2A174
  • Part No:
    MDM-37SSM2-A174
    1
  • Contact Type:
    Solder Pot
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Shell Finish:
    Electroless Nickel
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Hardware:
    Allen head jackscrew assembly, low profile
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Saltspray:
    48 hours
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude