MDM-37SSB-A141
ITT CANNON
Conn Micro D-Subminiature SKT 37 POS Solder Pot ST Panel Mount 37 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MDM37SSBA141
  • Part No:
    MDM-37SSB-A141
    Yes
  • HTS:
    1
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Coupling:
    Friction Coupling
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Contact Type:
    Solder Pot
  • Arrangement:
    37 Contact
  • Hardware:
    HARDWARE=B .092 dia mtg holes
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Termination Type:
    Solder pot to accept #26AWG max. harness wire
  • Current Rating:
    3 A max.