MDM-37SL1B-A174
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 0.012m 25AWG 37 POS Micro D-Sub SKT Crimp
Description +
Search Keywords: MDM37SL1BA174
  • Part No:
    MDM-37SL1B-A174
    1
  • Saltspray:
    48 hours
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
    gold plated copper alloy
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
    -55°/+125 °
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Disclaimer:
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Termination Type:
    0.5" Min, #25 AWG
  • Coupling:
    Friction Coupling
  • Contact Type:
    Crimp
    Micro "D" Metal Shell
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Hardware:
    HARDWARE=B .092 dia mtg holes
  • Current Rating:
    3 A max.