MDM-37SH074B
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 0.457m 26AWG 37 POS Micro D-Sub SKT Crimp
Description +
Search Keywords: MDM37SH074B
  • Part No:
    MDM-37SH074B
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Shell Finish:
    Yellow Chromate/Cadmium over Nickel
    -55°/+125 °
  • Gender:
    Socket
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
    gold plated copper alloy
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Insulator Material:
  • Disclaimer:
  • Contact Type:
    Crimp
  • Saltspray:
    48 hours
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Termination Type:
    72" Min, M22759/11 #26AWG, White
  • Current Rating:
    3 A max.