MDM-37SH041K
ITT CANNON
Conn Micro D-Subminiature SKT 37 POS 1.27mm Crimp ST Cable Mount 37 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MDM37SH041K
  • Part No:
    MDM-37SH041K
    1
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Disclaimer:
  • Termination Type:
    120" Min, M16874/4 #26AWG, Colored Code
  • Shell Finish:
    Yellow Chromate/Cadmium over Nickel
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Gender:
    Socket
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Hardware:
    Jackscrew (standard)
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Saltspray:
    48 hours
  • Contact Type:
    Crimp
  • Insulator Material:
  • Coupling:
    Jackscrew Coupling
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude