MDM-37SH004M2-A141
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 0.609m 26AWG 37 POS Micro D-Sub SKT Crimp
Description +
Search Keywords: MDM37SH004M2A141
  • Part No:
    MDM-37SH004M2-A141
    1
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Hardware:
    Allen head jackscrew assembly, low profile
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Coupling:
    Jackscrew Coupling
  • Contact Type:
    Crimp
  • Arrangement:
    37 Contact
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Saltspray:
    48 hours
  • Insulator Material:
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Termination Type:
    24" Min, M16874/4 #26AWG, Colored Code
  • Shell Finish:
    Irridite/Alodine
  • Current Rating:
    3 A max.