MDM-37SH003L-A174
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 0.457m 26AWG 37 POS Micro D-Sub SKT Crimp
Description +
Search Keywords: MDM37SH003LA174
  • Part No:
    MDM-37SH003L-A174
    1
  • Termination Type:
    18" Min, M16874/4 #26AWG, Colored Code
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Hardware:
    Jackscrew (low profile)
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Contact Type:
    Crimp
  • Gender:
    Socket
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude