MDM-37SH001B-A172
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 0.457m 26AWG 37 POS Micro D-Sub SKT Crimp
Description +
Search Keywords: MDM37SH001BA172
  • Part No:
    MDM-37SH001B-A172
    1
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Disclaimer:
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Hardware:
    HARDWARE=B .092 dia mtg holes
  • Termination Type:
    18" Min, M16874/4 #26AWG, Yellow
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Saltspray:
    48 hours
  • Arrangement:
    37 Contact
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude