MDM-37PSP-A174
ITT CANNON
Conn Micro D-Subminiature PIN 37 POS 1.27mm Solder Cup ST Panel Mount 37 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MDM37PSPA174
  • Part No:
    MDM-37PSP-A174
    1
  • Gender:
    Pin
  • Disclaimer:
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Insulator Material:
  • Hardware:
    Jackpost (standard)
  • Saltspray:
    48 hours
  • Arrangement:
    37 Contact
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Contact Type:
    Solder Pot
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Current Rating:
    3 A max.