MDM-37PSP-A141
ITT CANNON
Conn Micro D-Subminiature PIN 37 POS Solder Pot ST Panel Mount 37 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MDM37PSPA141
  • Part No:
    MDM-37PSP-A141
  • Alias/AKA:
    48 hours
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Gender:
    Pin
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Insulator Material:
  • Hardware:
    Jackpost (standard)
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Termination Type:
    Solder pot to accept #26AWG max. harness wire
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude