MDM-37PHX01P-A141
ITT CANNON
Conn D-Subminiature PIN 37 POS Crimp Cable Mount 37 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MDM37PHX01PA141
  • Part No:
    MDM-37PHX01P-A141
  • Alias/AKA:
    1
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Saltspray:
    48 hours
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Disclaimer:
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Insulator Material:
  • Contact Type:
    Crimp
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Gender:
    Pin
  • Current Rating:
    3 A max.