MDM-37PH023K
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 0.508m 26AWG 37 POS Micro D-Sub PIN Crimp
Description +
Search Keywords: MDM37PH023K
  • Part No:
    MDM-37PH023K
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Hardware:
    Jackscrew (standard)
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Saltspray:
    48 hours
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Disclaimer:
  • Gender:
    Pin
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Insulator Material:
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Contact Type:
    Crimp
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude