MDM-37PH003A-A174
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 0.457m 26AWG 37 POS Micro D-Sub PIN Crimp
Description +
Search Keywords: MDM37PH003AA174
  • Part No:
    MDM-37PH003A-A174
    1
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Shell Finish:
    Electroless Nickel
  • Termination Type:
    18" Min, M16874/4 #26AWG, Colored Code
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Contact Type:
    Crimp
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Saltspray:
    48 hours
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Disclaimer:
  • Gender:
    Pin
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Insulator Material:
  • Hardware:
    HARDWARE=A .125 dia mtg holes
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Arrangement:
    37 Contact
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude