MDM-31SSM2-A174
ITT CANNON
Conn Micro D-Subminiature SKT 31 POS Solder Pot ST Panel Mount 31 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MDM31SSM2A174
  • Part No:
    MDM-31SSM2-A174
  • Gender:
    Socket
  • Insulator Material:
  • Shell Finish:
    Electroless Nickel
    Aluminum
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Disclaimer:
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Termination Type:
    Solder pot to accept #26AWG max. harness wire
  • Coupling:
    Jackscrew Coupling
    31 Contact
  • Contact Type:
    Solder Pot
  • Current Rating:
    3 A max.
    48 hours
  • Hardware:
    Allen head jackscrew assembly, low profile
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude