MDM-31SL56B
ITT CANNON
Connector D-Subminiature 0.003m 25AWG Micro D-Subminiature 31 POS SKT Crimp
Description +
Search Keywords: MDM31SL56B
  • Part No:
    MDM-31SL56B
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Gender:
    Socket
  • Coupling:
    Friction Coupling
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Hardware:
    HARDWARE=B .092 dia mtg holes
  • Insulator Material:
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Shell Finish:
    Yellow Chromate/Cadmium over Nickel
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Termination Type:
    0.15" Min, #25 AWG