MDM-31SL1P
ITT CANNON
Connector D-Subminiature 0.012m 25AWG Micro D-Subminiature 31 POS SKT Crimp
Description +
Search Keywords: MDM31SL1P
  • Part No:
    MDM-31SL1P
    8 milliohms max.
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Insulator Material:
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Hardware:
    Jackpost (standard)
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Gender:
    Socket
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Shell Finish:
    Yellow Chromate/Cadmium over Nickel
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Contact Type:
    Crimp
  • Termination Type:
    0.5" Min, #25 AWG