MDM-31PSK
ITT CANNON
Conn Micro D-Subminiature PIN 31 POS Solder Pot ST Panel Mount 31 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MDM31PSK
  • Part No:
    MDM-31PSK
  • Alias/AKA:
  • Disclaimer:
  • Gender:
    Pin
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Shell Finish:
    Yellow Chromate/Cadmium over Nickel
  • Coupling:
    Jackscrew Coupling
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Saltspray:
    48 hours
  • Arrangement:
    31 Contact
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Current Rating:
    3 A max.