MDM-31PL2B-A174
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 0.025m 25AWG 31 POS Micro D-Sub PIN Crimp
Description +
Search Keywords: MDM31PL2BA174
  • Part No:
    MDM-31PL2B-A174
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Disclaimer:
  • Contact Type:
    Crimp
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Saltspray:
    48 hours
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Insulator Material:
  • Gender:
    Pin
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Coupling:
    Friction Coupling
  • Shell Finish:
    Electroless Nickel
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Termination Type:
    1" Min, #25 AWG