MDM-31PL1L-A174
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 0.012m 25AWG 31 POS Micro D-Sub PIN Crimp
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MDM31PL1LA174
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    MDM-31PL1L-A174
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
    1
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Disclaimer:
  • Saltspray:
    48 hours
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Termination Type:
    0.5" Min, #25 AWG
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude