MDM-25SL2P
ITT CANNON
Connector D-Subminiature 0.025m 25AWG Micro D-Subminiature 25 POS SKT Crimp
Description +
Search Keywords: MDM25SL2P
  • Part No:
    MDM-25SL2P
  • Alias/AKA:
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Shell Finish:
    Yellow Chromate/Cadmium over Nickel
  • Gender:
    Socket
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
    Aluminum
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Termination Type:
    1" Min, #25 AWG