MDM-25SL1P-A30
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 0.012m 25AWG 25 POS Micro D-Sub SKT Crimp
Description +
Search Keywords: MDM25SL1PA30
  • Part No:
    MDM-25SL1P-A30
    1
  • Gender:
    Socket
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Disclaimer:
  • Insulator Material:
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
    Aluminum
  • Contact Type:
    Crimp
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Saltspray:
    48 hours
  • Termination Type:
    0.5" Min, #25 AWG