MDM-25SH023M5
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 0.508m 26AWG 25 POS Micro D-Sub SKT Crimp
Description +
Search Keywords: MDM25SH023M5
  • Part No:
    MDM-25SH023M5
    Aluminum
  • Arrangement:
    25 Contact
  • Hardware:
    Slot head jackscrew assembly, low profile
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Contact Type:
    Crimp
  • Durability Rating:
    500 cycles of mating and unmating, 500 CPH max.
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude