MDM-25SH002P-A174
ITT CANNON
Cable Assembly RG178/U 0.304m 26AWG 25 POS Micro D-Sub SKT Crimp
Description +
Search Keywords: MDM25SH002PA174
  • Part No:
    MDM-25SH002P-A174
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Termination Type:
    12" Min, M16874/4 #26AWG, Colored Code
  • Shell Finish:
    Electroless Nickel
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Disclaimer:
  • Arrangement:
    25 Contact
  • Contact Type:
    Crimp
  • Gender:
    Socket
  • Contact Material:
    gold plated copper alloy
  • Hardware:
    Jackpost (standard)
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude