MDM-25PSP-A174
ITT CANNON
Conn Micro D-Subminiature PIN 25 POS Solder Pot ST Panel Mount 25 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MDM25PSPA174
  • Part No:
    MDM-25PSP-A174
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Hardware:
    Jackpost (standard)
  • Coupling:
    Jackscrew Coupling
  • Termination Type:
    Solder pot to accept #26AWG max. harness wire
  • Series:
    Micro "D" Metal Shell
  • Current Rating:
    3 A max.
  • Shell Finish:
    Electroless Nickel
  • Thermal Shock:
    -55°/+125 °
  • Vibration:
    20Gs, 10-2000 Hz. 12 hours
  • Gender:
    Pin
  • Insulator Material:
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude