MDM-25PSL-A174
ITT CANNON
Conn Micro D-Subminiature PIN 25 POS Solder Pot ST Panel Mount 25 Terminal 1 Port
Description +
Search Keywords: MDM25PSLA174
  • Part No:
    MDM-25PSL-A174
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    Micro "D" Metal Shell
  • Physical Shock:
    50 Gs, 3 axes, 6 milisecond duration sawtooth pulse
  • Shell Finish:
    Electroless Nickel
  • Contact Resistance:
    8 milliohms max.
  • Disclaimer:
  • Hardware:
    Jackscrew (low profile)
  • Contact Type:
    Solder Pot
  • Shell Material:
    Aluminum
  • Saltspray:
    48 hours
  • Insulator Resistance:
    5000 megohms min.
  • Termination Type:
    Solder pot to accept #26AWG max. harness wire
  • Dielectric Withstanding Voltage:
    600 VAC at sea level 150 VAC at 70,00 altitude
  • Moisture Resistance:
    Insulator resistance > 100 megohms
  • Current Rating:
    3 A max.